معرفی وبلاگ
بسم الله الرحمن الرحیم خدایا..... یاریم کن نگاهم... در افق این فضای مجازی... جز برای تو....نبیند و انگشتانم ... جز برای تو ... کلیدی را فشار ندهند... *********************** وقتی به علاوه خدا باشی منهای هر چیزی زندگی می کنی. *********************** میلیون ها زن ایرانی در انقلاب سال 1357 با قدرت هر چه تمام تر پا در صحنه نهادند. حضور زنان در به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی چندین شکل داشت. برخی اخبار را گردآوری یا جزوه هایی را توزیع می کردند، بقیه به فعالان سیاسی مورد حمله یا زخمی ها پناه می دادند، بسیاری فعالانه در خیابان ها به راهپیمایی و تظاهرات می پرداختند، برخی تا آن جا پیش رفتند که در سنگر سازی در برابر نیروهای رژیم طاغوت کمک می کردند و حتی تعدادی از آنان اسلحه به دست گرفتند و به مبارزه پرداختند.
دسته
دوستان
همكاران(سازمان زنان انقلابي)
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 832353
تعداد نوشته ها : 5400
تعداد نظرات : 127


 ...
... ...
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

روز اوّل روز بسيار مباركى است و در آن چند عمل وارد است:

اوّل: روزه كه ثواب روزه هشتاد ماه دارد.

دوّم: خواندن نماز حضرت فاطمه عَليهَاالسَّلام و شيخ فرموده كه روايت شده كه آن چهار ركعت است بدو سلام مثل نماز اميرالمؤ منين عليه السلام در هر ركعت حمد يك مرتبه و توحيد پنجاه مرتبه و بعد از سلام تسبيح آن حضرت بخواند و بگويد:

سُبْحانَ ذِى الْعِزِّ الشّامِخِ الْمُنيفِ سُبْحانَ ذِى الْجَلالِ الْباذِخِ الْعَظيمِ سُبْحانَ ذِى الْمُلْكِ الْفاخِرِ الْقَديمِ سُبْحانَ مَنْ يَرى اَثَرَ النَّمْلَةِ فِى الصَّفا سُبْحانَ مَنْ يَرى وَقْعَ الطَّيْرِ فِى الْهَوآءِ سُبْحانَ مَنْ هُوَ هكَذا وَلا هَكَذا غَيْرُهُ.  

(منزه است خداى صاحب عزت بلند و والا منزه است صاحب شوكت مرتفع و بزرگ منزه است صاحب فرمانروائى گرانمايه و ديرينه منزه است آنكس كه بيند جاى پاى مور را بر روى سنگ خارا منزه است آنكس كه بيند ردّ عبور پرنده را در هوا منزه است آنكس كه فقط او چنين است و جز او چنين نيست )

سوّم: دو ركعت نماز پيش از زوال به نيم ساعت در هر ركعت حمد يك مرتبه و هر يك از توحيد و آية الكرسى و قَدْر ده مرتبه

چهارم: هر كه از ظالمى ترسد در اين روز بگويد حَسْبى حَسْبى حَسْبى مِنْ سُؤ الى عِلْمُكَ بِحالى تا حق تعالى كفايت كند شرّ ظالم را از او و بدانكه در اين روز تولّد شده حضرت ابراهيم خليل عليه السلام.

در اين روز به روايت شَيْخَيْن تزويج شده حضرت فاطمه با اميرالمؤ منين عَليهِما السَّلام .

دسته ها : اعمال ماه
شنبه 1393/7/5

بخواند در هر روز اين دهه اين تَهْليلات را كه از اميرالمؤمنين عليه السلام منقولست با ثواب بسيار و اگر روزى ده مرتبه بخواند بهتر است:

لا اِلهَ اِلا اللّهُ عَدَدَ الّلَيالى وَالدُّهُورِ لا اِلهَ اِلا اللّهُ عَدَدَ اَمْواجِ الْبُحُورِ لا اِلهَ اِلا اللّهُ و رَحْمَتُهُ خَيْرٌ مِما يَجْمَعُونَ لا اِلهَ اِلا اللّهُ عَدَدَ الشَّوْكِ وَالشَّجَرِ لا اِلهَ اِلا اللّهُ عَدَدَ الشَّعْرِ وَالْوَبَرِ لا اِلهَ اِلا اللّهُ عَدَدَ الْحَجَرِ وَالْمَدَرِ لا اِلهَ اِلا اللّهُ عَدَدَ لَمْحِ الْعُيُونِ لا اِلهَ اِلا اللّهُ فِى الّلَيْلِ اِذا عَسْعَسَ وَالصُّبْحِ اِذا تَنَفَّسَ لا اِلهَاِلا اللّهُ عَدَدَ الرِّياحِ فِى الْبَرارى وَالصُّخُورِ لا اِلهَ اِلا اللّهُ مِنَ الْيَوْمِ اِلى يَوْمِ يُنْفَخُ فِى الصُّورِ .

(معبودى جز خدا نيست به شماره شبها و روزگاران معبودى جز خدا نيست به شماره موجهاى درياها معبودى جز خدا نيست و رحمت او بهتر است از آنچه مردم جمع كنند معبودى جز خدا نيست به شماره هر خارو هر درخت معبودى جز خدا نيست به شماره هر مُو و كُرك معبودى جز خدا نيست به شماره هر سنگ و كلوخ معبودى جز خدا نيست به شماره بهم خوردن چشمها معبودى جز خدا نيست در شب چون تاريك شود و در صبح چون بدمد معبودى نيست جز خدا به شماره بادها در صحراها و كوهها معبودى جز خدا نيست از امروز تا روز نفخ صور.)

دسته ها : اعمال ماه
شنبه 1393/7/5

در هر روز از دهه بخواند پنج دعائى را كه حضرت جبرئيل براى حضرت عيسى عليه السلام از جانب حقّ تعالى هديّه آورده كه در ايّام اين دهه بخواند و آن پنج دعا اين است:

(1) اَشْهَدُ اَنْ لااِلهَ اِلا اللّهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَهُوَ عَلى كُلِّشَىْءٍ قَديرٌ (2) اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ اَحَداً صَمَداً لَمْ يَتَّخِذْ صاحِبَةً وَلا وَلَداً (3) اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ اَحَداً صَمَداً لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً اَحَدٌ (4) اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ يُحْيى وَيُميتُ وَهُوَ حَىُّ لا يَمُوتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَهُوَ عَلى كُلِّشَىْءٍ قَديرٌ (5) حَسْبِىَ اللّهُ وَكَفى سَمِعَ اللّهُ لِمَنْ دَعا لَيْسَ وَرآءَ اللّهِ مُنْتَهى اَشْهَدُ لِلّهِ بِما دَعا وَاَنَّهُ بَرَّى ءٌ مِمَّنْ تَبَرَّءَ وَاَنَّ لِلّهِ الاْخِرَةَ وَالاُْولى

(1) گواهم دهم كه معبودى جز خداى يگانه نيست كه شريك ندارد از آن او است فرمانروائى و خاص او است ستايش هر چه خير است بدست اوست و اوبر هر چيز توانا است (2) گواهى دهم كه معبودى جز خداى يگانه نيست كه شريك ندارد يگانه بى نيازى كه همسر و فرزندى براى خود نگيرد (3) گواهى دهم كه معبودى جز خداى يگانه نيست كه شريك ندارد يگانه بى نيازى كه نزايد و نه زائيده شده و نيست برايش همتائى هيچكس (4) گواهى دهم كه معبودى جز خداى يگانه نيست كه شريكى ندارد از آن اوست فرمانروائى و خاص اواست ستايش زنده كند و بميراند و او است زنده اى كه نميرد خير بدست او است و او بر هر چيز توانا است (5) بس است مرا خدا و كافى است بشنود خدا صداى هر كس كه دعا كند وراى خدا انتهائى نيست گواهى دهم براى خدا بدانچه خوانده است و اينكه بيزار است از هر كه از او بيزارى جسته و براى خدا است آخرت و دنيا.

پس حضرت عيسى عليه السلام ثواب بسيارى نقل كرد براى خواندن هر يك از اين پنج دعا را صد مرتبه و دور نيست چنانكه علامه مجلسى رَحَمهُ اللّهُ فرموده اگر كسى هر روز هر يك از اين دعاها را ده مرتبه بخواند عمل به روايت كرده باشد و اگر هر روز هر يك را صد مرتبه بخواند بهتر خواهد بود

دسته ها : اعمال ماه
شنبه 1393/7/5
دربعضى روايات روزه شش روز بعد از عيد وارد شده است . و در روايات ديگرى آمده است كه روزه سه روز بعد از اين دو عيد مطلوب نيست . بهمين جهت اين شش روز، از سه روز بعد از عيد شروع مى گردد.
نيز روايت شده است كه : ((روزه ماه رمضان و شوال و هر چهارشنبه و پنجشنبه جانشين روزه روزگار بوده و كسى كه اين مقدار روزه بگيرد، وارد بهشت مى شود)).
المراقبات ، اعمال ماه شوال
دسته ها : اعمال ماه
پنج شنبه 1393/5/9

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏
إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ (۱)
وَ ما أَدْراكَ ما لَيْلَةُ الْقَدْرِ (۲)
لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ (۳)
تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فِيها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ (۴)
سَلامٌ هِيَ حَتَّي مَطْلَعِ الْفَجْرِ (۵)

با توجه به آيات سوره قدر مي‌توان به فضيلت‌هاي شب قدر پي برد:
۱. قرآن در آن نازل شده است.
۲. عبادت و احياي آن معادل بيش از هزار ماه است.
۳. خيرات و بركات الهي در آن شب نازل مي‏شود.
۴. رحمت خاص خدا شامل حال بندگان مي‏گردد.
۵. فرشتگان و روح در آن شب نازل مي‏گردند.

شب قدر از شب‌هاي مقدس و متبرك اسلامي است. خداوند در قرآن مجيد از آن به بزرگي ياد كرده و سوره‌اي نيز به نام «سوره قدر» نازل فرموده است. در تمام سال، شبي به خوبي و فضيلت شب قدر نمي‌رسد. اين شب، شب نزول قرآن، شب فرود آمدن ملائكه و روح نيز نام گرفته است. عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه است. در اين شب، مقدرات يك سال انسان‌ها و روزي‌ها، عمرها و امور ديگر مشخص مي‌شود. ملائكه در اين شب بر زمين فرود مي‌آيند، نزد امام زمان(عج) مي‌روند و آنچه را براي بندگان مقدر شده بر ايشان عرضه مي‌دارند. شب‌زنده‌داري و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در اين شب، بسيار توصيه و تأكيد شده است.

عظمت و فضيلت اين شب بر ساير شبها را از اين امور مي‌توان به دست آورد:

۱) آمرزش گناهان: پيامبر خدا(ص) در تفسير سوره «قدر» فرمودند:
«هر كس شب قدر را احيا بدارد و مؤمن باشد و به روز جزا اعتقاد داشته باشد، تمامي گناهانش آمرزيده ميشود.»

۲) قلب رمضان: امام صادق(ع) فرمودند:
«از كتاب خدا استفاده مي‌شود كه شماره ماههاي سال نزد خداوند، دوازده ماه است و سرآمد ماهها ماه رمضان است و قلب ماه رمضان ليلة القدر است.»

۳) نزول قرآن: طبق روايات، مجموع قرآن در شب قدر دفعي و يكباره بر پيامبر (ص) نازل شده است. اين نزول دفعي و يكباره قرآن است، اما نزول تدريجي قرآن طي 23 سال دوران نبوت پيامبر گرامي(ص) به صورت الفاظ نازل شده است.
۴) برتر از هزار ماه: نزول همه‌ي ملائكه و روح در شب قدر بر زمين و سلام دادن بر بندگان خدا نشانه شرافت آن بر هزار ماه است. امام باقر(ع) فرمودند:
«عمل صالح در شب قدر از قبيل نماز، زكات و كارهاي نيك ديگر بهتر است از عمل در هزار ماهي كه در آن شب قدر نباشد.»

فرصت شب قدر را غنيمت بدانيم

شب قدر فرصتي است زرين و طلايي براي شستشوي آينه دل. اين شب بهترين فرصت است تا خوبي‌ها را جايگزين بديها، صلح و صفا را جايگزين اختلاف و تفرقه، احسان و نيكي را جايگزين ظلم و ستم، احسان به والدين را جايگزين عاق والدينو صله رحم را جايگزين قطع رحم نماييم. نيكو و شايسته است با صدقات قدمي درجهت آباداني خانه آخرت برداريم و با اعمال نيك و خير، ثواب دو چندان ببريم.
در شب قدر كه شب‌زنده‌داري مي‌كنيم، خداوند نام ما را در گروه نيك‌بختان ثبت مي‌كند و آتش جهنم را بر ما حرام مي‌سازد. آيا توفيقي بالاتراز اين هست كه آتش جهنم بر ما حرام شود و به خدا نزديك‌تر شويم؟
دعاهاي شبهاي رمضان مجموعه‌اي است روشني‌بخش كه با تكرار تلاوت آنها، آموزش‌هاي آن‌ها به صورت هدف‌هايي براي ما در مي‌آيند. پس هنگام خواندن اينادعيه شايسته و بهتر است مفهوم آنها را نيز همواره مدنظر داشته باشيم و باتلاش و كوشش به سوي اين هدف‌هاي مطرح‌شده در دعاها گام برداريم.
دسته ها : اعمال ماه
شنبه 1393/4/28
بسم الله الرحمن الرحيم
االلهمّ اجْعلني فيهِ من المُتوكّلين عليكَ واجْعلني فيهِ من الفائِزينَ لَدَيْكَ واجْعلني فيهِ من المُقَرّبينَ اليكَ بإحْسانِكَ ياغايَةَ الطّالِبين.

خدايا قرار بده مرا در اين روز از متوكلان بدرگاهت و مقرر كن در آناز كامروايان حضرتت و مقرر فرما در آن از مقربان درگاهت به احسانت اى نهايت همت جويندگان.
دسته ها : اعمال ماه
سه شنبه 1393/4/17
وفات حضرت خديجه در دهم رمضان سال دهم بعثت.
ولادت امام حسن مجتبي عليه السلام نيمه رمضان سال دوم هجرت.
جنگ بدر در سال دوم هجرت.
فتح مكه در سال هشتم هجرت.
مراسم عقد اخوت و پيمان برادري ميان مسلمان، و ايجاد اخوت اسلامي بين پيامبر و امام علي عليه السلام.
بيعت مردم به وليت‌عهدي امام رضا عليه السلام در سال 201 قمري.
دسته ها : اعمال ماه
پنج شنبه 1393/4/12

روز ششم ماه مبارك رمضان

روزششم سنه دويست و يك مردم بيعت كردند با حضرت امام رضا عليه السلام و سيّد روايت كرده كه براى شكرانه اين نعمت دو ركعت نماز در اين روز بگذارند در هرركعت بعد از حمد بيست و پنج مرتبه توحيد بخوانند .

شروع ليالى بيض در ماه رمضان

شبسيزدهم اوّل ليالى بيض است و در آن سه عملست اول غسل دوم چهار ركعت نماز در هر ركعت حمد و بيست و پنج مرتبه توحيد سوّم دو ركعت نماز كه در شب سيزدهم رجب و شعبان نيز خوانده مى شود در هر ركعت بعد از حمد يسَّ و تَبارَكَ الْمُلْك و توحيد بخواند و در شب چهاردهم اين نماز خوانده مى شود به چهار ركعت به دو سلام و در سابق در شرح دعاى مجير گذشت كه هر كه آن را در ايّام البيض ماه رمضان بخواند گناهانش آمرزيده شود اگرچه به عدد قطرات باران و برگ درختان و ريگ بيابان باشد .

دسته ها : اعمال ماه
يکشنبه 1393/4/8

روز ششم ماه مبارك رمضان

روزششم سنه دويست و يك مردم بيعت كردند با حضرت امام رضا عليه السلام و سيّد روايت كرده كه براى شكرانه اين نعمت دو ركعت نماز در اين روز بگذارند در هرركعت بعد از حمد بيست و پنج مرتبه توحيد بخوانند .

دسته ها : اعمال ماه
يکشنبه 1393/4/8
((خاتمه )) در بيان نمازهاى شبها و دعاهاى روزها كه مشهور است و علاّمه مجلسى (ره ) در زادالمعاد در فصل آخر اعمال ماه رمضان ذكر فرموده و احقر دراينجا اكتفا مى كنم به آنچه كه آن بزرگوار نگاشته فرموده
دسته ها : اعمال ماه
يکشنبه 1393/4/8

فضيلت اعمال مستحبى ماه رمضان

- دعا و استغفار در ماه رمضان

الحديث:

قال على بن ابيطالب(ع):

»عليكم فى شهر رمضان بكثرة استغفار و الدعاء فاما الدعا فيدفع عنكم به البلاء و اما الاستغفار فتمحى به ذنوبكم. (1)


ترجمه: بر شما باد در ماه رمضان به استغفار و دعاى زياد. اما دعاهاى شما دافع بلا از شماست. و اما استغفار شما از بين برنده گناهان است.

توضيح:

از وظايف روزه داران در اين ماه، دعا و درخواست‏حوايج از حضرت حق است كه بنده احساس نياز به پيشگاه بى نياز كرده، ودستهاى احتياج خويش را به درگاه او دراز مى‏كند.

 

دسته ها : اعمال ماه
يکشنبه 1393/4/8
روزهاي آخر شعبان است و عده‌اي از توفيقات اين ماه معظم بازمانده‌اند، امام رضا(ع) براي اين دسته از افراد راهكاري را ارائه مي‌دهند كه در اين لحظات آخر ماه رسول خدا(ص) ره‌توشه‌اي از ماه شعبان براي ماه رمضان برچينند. به گزارش فارس، در حالي روزهاي آخر ماه شعبان را با حسرت سپري مي‌كنيم كه چشم اميد به روزهاي ماه مهماني خدا دوخته‌ايم، شايد بسياري از افراد نتوانسته باشند كه آن گونه كه شايد و بايد از ماه شعبان توشه‌اي براي دنيا و آخرت خود اندوخته باشند، اما ائمه معصومين عليهم‌السلام براي اين افراد راهكاري را ارائه دادند كه شايد به نحوي جبران فرصت از دست رفته باشد، در زير به برخي از توصيه‌هاي ائمه هدي مي‌پردازيم: 
دسته ها : اعمال ماه
سه شنبه 1393/4/3
شب نيمه شعبان:
شب بسيار مباركى است از حضرت امام جعفر صادق عليه السلام روايتست كه از حضرت امام محمّد باقرعليه السلام سؤ ال شد از فضل شب نيمه شعبان فرمود آن شب افضل شبها است بعد از ليلة القدر در آن شب عطا مى فرمايدخداوند به بندگان فضل خود را و مى آمرزد ايشان را به مَنّ و كَرَم خويش پس سعى وكوشش كنيد در تقرّب جستن به سوى خداى تعالى در آن شب پس بدرستى كه آن شبى است كه خدا قسم ياد فرموده به ذات مقدّس خود كه دست خالى برنگرداند سائلى را از درگاه خودمادامى كه سؤ ال نكند معصيت را و آن شب آن شبى است كه قرار داده حَقّ تعالى آن رااز براى ما به مقابل آنكه قرار داده شب قدر را براى پيغمبر ماصَلَّى اللَّهِ عَلِيهِ وَاله پس كوشش كنيد در دُعا و ثنا بر خداى تعالى ((الخبر)) و از جمله بركات اين شب مبارك آنست كه ولادت با سعادت حضرت سلطان عصر امام زمان ارواحُنا لَهُ الفداء در سحر اين شب سنه دويست و پنجاه و پنج در سُرَّ مَنْ رَاى واقع شده و باعث مزيد شرافت اين لَيْله مباركه شده و از براى اين شب چند عملست
دسته ها : اعمال ماه
جمعه 1393/3/9

  شب سيزدهم

مستحباست در هر يك از ماه رجب و شعبان ورمضان، در شب سيزدهم دو ركعت نماز اقامهشود كه در هر ركعت حمد يك مرتبه و يس وتَبارَكَ المُلْكُ و توحيد خوانده شود.

شب چهاردهم :

درشب چهاردهم چهار ركعت يعني دو نماز دوركعتي به همان كيفيّت و در شب پانزدهم شش ركعت به سه سلام به همان كيفيّت . از حضرت صادق عليه السلام روايت است كه هر كس اين اعمال را انجام دهد همه فضايل اين سه ماه را دريابدو همه گناهانش غير از شرك آمرزيده شود

دسته ها : اعمال ماه
جمعه 1393/3/9
روز مباركى است كه شيخ در مصباح فرموده در اين روز متولّد شد جناب حسين بن على عليه السلام و بيرون آمد توقيع شريف به سوى قاسم بن عَلاء همدانى وكيل حضرت امام حسن عسكرى عليه السلام كه مولاى ما حسين عليه السلام متولد شد روز پنجشنبه سوّم شعبان پس روزه بگير آن روز را و اين دعا را در آن روز بخوان
دسته ها : اعمال ماه
جمعه 1393/3/9

شب اول:

نمازهاى بسيار در اقبال ذكر شده از جمله دوازده ركعت به حمد و يازده مرتبه توحيد.

روز اوّل:

روزه اش فضيلت بسيار دارد و از حضرت صادق عليه السلام روايت است كه هر كه روزه بگيرد روز اوّل شعبان را واجب شود براى او بهشت البته و سيد بن طاوس ثواب بسيارى نقل كرده از حضرت رسول صَلَّى اللَّهِ عَلِيهِ وَ اله براى كسى كه سه روز اوّل اين ماه را روزه دارد و در شبهاى آنها دو ركعت نماز كند در هر ركعت حمد يك مرتبه و توحيد يازده مرتبه

دسته ها : اعمال ماه
جمعه 1393/3/9
بدانكهشعبان ماه بسيار شريفى است و منسوب به حضرت سيد الانبياء صَلَّى اللَّهِ عَلِيهِ وَ اله وسلم است وآن حضرت اين ماه را روزه مى داشت و به ماه رمضان وصل مى كرد.
حضرت مى فرمود: شعبان ماه من است هر كه يك روز از ماه مرا روزه بدارد بهشت بر او واجب مي شود.
دسته ها : اعمال ماه
جمعه 1393/3/9
X