معرفی وبلاگ
بسم الله الرحمن الرحیم خدایا..... یاریم کن نگاهم... در افق این فضای مجازی... جز برای تو....نبیند و انگشتانم ... جز برای تو ... کلیدی را فشار ندهند... *********************** وقتی به علاوه خدا باشی منهای هر چیزی زندگی می کنی. *********************** میلیون ها زن ایرانی در انقلاب سال 1357 با قدرت هر چه تمام تر پا در صحنه نهادند. حضور زنان در به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی چندین شکل داشت. برخی اخبار را گردآوری یا جزوه هایی را توزیع می کردند، بقیه به فعالان سیاسی مورد حمله یا زخمی ها پناه می دادند، بسیاری فعالانه در خیابان ها به راهپیمایی و تظاهرات می پرداختند، برخی تا آن جا پیش رفتند که در سنگر سازی در برابر نیروهای رژیم طاغوت کمک می کردند و حتی تعدادی از آنان اسلحه به دست گرفتند و به مبارزه پرداختند.
دسته
دوستان
همكاران(سازمان زنان انقلابي)
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 832365
تعداد نوشته ها : 5400
تعداد نظرات : 127


 ...
... ...
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
آيا ميدانيد گياهان هنگام بيماري گريه مي كنند؟
گياهانگروه بزرگي از گونه‌هاي زندگي هستند و شامل موجودات زنده آشنايي چون درختان، علف، بوته، سبزه، درخت مو، سرخس، خزه و خزه دريايي مي‌شوند.
تعريفكلمه گياه ازآنچه كه ظاهرا به نظر مي رسد بسيار مشكل تراست. اگرچه گيــــاه شناسان محدوده رده بندي گياهان را تعريف كرده اند ، مرزهاي تعيين كننده اعضاء رده بندي گياهان بسيار اختصاصي تر از تعريفات رايج " گياه"است.ما گياه را بعنوان يك موجود زنده و داراي تعداد زيادي سلول تعريف مي كنيم كه عموما فاقد اندامهاي حسي يا حركت ارادي بوده و در صورت رشد كامل داراي ريشه ، ساقه و برگ مي باشند.
دسته ها : آيا ميدانيد؟
سه شنبه 1393/4/17

آيا ميدانيد: به دور زمين مي چرخد.
- آيا مي دانيد كه .... ماه 27 روز و 7 ساعت و 43 دقيقه و 11.6 ثانيه طول مي كشد تا به دور زمين بچرخد و به نقطه ي اول خود برسد.
- آيا مي دانيد كه .... ماه تنها ماهواره ي طبيعي زمين است.
- آيا مي دانيد كه .... فاصله ي متوسط ماه تا زمين 384403 كيلومتر است.

- آيا مي دانيد كه .... بلندترين كوه موجود در ماه 4700 متر است، و حال آن كه ارتفاع اورست 8848 متر است.


- آيا مي دانيد كه .... اولين شخصي كه پا به ماه گذاشت نيل آرمسترانگ نام داشت.
- آيا مي دانيد كه .... سمتي از ماه كه ما مي توانيم از زمين آن را ببينيم طرف نزديك و سمت ديگر طرف دور نام دارد.
- آيا مي دانيد كه .... ماه در روز بسيار گرم و در شب بسيار سرد است. دماي متوسط سطح ماه در روز 107 درجه ي سلسيوس و در شب 153- درجه ي سلسيوس است.
- آيا مي دانيد كه .... جذر و مد اساساً به علت نيروي گرانش كره ي ماه است.
- آيا مي دانيد كه .... ماه گرفتگي يا خسوف زماني اتفاق مي افتد كه زمين بين ماه و خورشيد قرار گيرد.
 
دسته ها : آيا ميدانيد؟
سه شنبه 1393/4/17
در روايتى آمده است كه شخصى به محضر امام صادق(عليه السلام) آمد و از وحشت (و ترس) شكايت كرد. امام(عليه السلام) فرمود: دعايى به تو مى آموزم كه اگر آن را بخوانى، نه در شب و نه در روز وحشت نخواهى كرد:بِسْمِ اللهِ وَ بِاللهِ، وَ تَوَكَّلْتُ عَلَى اللهِ، اِنَّهُ مَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللهِ فَهُوَ حَسْبُهُ،بنام خدا و به يارى خدا و توكّل كردم بر خدا كه براستى هركه توكّل كند بر خدا او برايش بس استاِنَّ اللهَ بالِغُ اَمْرِهِ، قَدْ جَعَلَ اللهُ لِكُلِّ شَىْء قَدْراً، اَللّهُمَّ اجْعَلْنى فى كَنَفِكَبراستى خدا برساند فرمانش را و قرار داده خدا براى هر چيز اندازه اى خدايا قرار ده مرا در كنف خودوَفى جِوارِكَ، وَاجْعَلْنى فى اَمانِكَ وَ فى مَنْعِكَ.(۱)و در جوار خود و قرارم ده در امان و حفظ خودت.
دسته ها : آيا ميدانيد؟
يکشنبه 1393/2/21
- قشر زمين يا ورقه رويي آن حدود 25 مايل ضخامت دارد. فاصله بين قله اورست تا «مارياناز ترانش» گودترين نقطه اقيانوس آرام، حدود 12 مايل است و نيز تقريباً 78 درصد سطح زمين از آب پوشيده شده است.‏
دسته ها : آيا ميدانيد؟
يکشنبه 1393/1/24
-زمين يگانه كره‌اي است كه روي آن اقيانوس وجود دارد و داراي هوايي به نسبتچهار پنجم ازت و يك پنجم اكسيژن است. همچنين زمين شامل هسته مركزي مذابي است به قطر 3 هزار مايل و به طور قطع حرارت مركز آن چندين هزار درجه سانتي گراد است.به احتمال زياد قسمت بزرگي از اين حرارت از راديواكتيو معادن داخلزمين حاصل مي‌شود.‏
دسته ها : آيا ميدانيد؟
يکشنبه 1393/1/24
- يك نكته جالب در مورد زمين اين است كسي كه روي خط استوا زندگي مي‌كند در واقع از كسي كه در هر يك از قطب‌هاي زمين است تندتر حركت مي‌كند. حركت زميندر خط استوا تندتر از دو قطب است.‏
اندازه گيري‌هايي كه روي حركت و جنبش ستاره‌هاي كوچك مصنوعي كه به وسيله راكت به فضا پرتاب شده‌اند نشان مي‌دهند كه نه فقط زمين در دو قطب كمي پهن‌تر است بلكه كمي هم به شكل گلابياست.
دسته ها : آيا ميدانيد؟
يکشنبه 1393/1/24
- زمين در فضا به شكل مارپيچ در حال حركت است به علاوه اين كه كره زمين از مغرب به مشرق روي محور خودش هر بيست و چهار ساعت يك بار مي‌چرخد.‏‎ ‎اندازهگيري‌هاي جديد صورت گرفته نشان مي‌دهند كه محور شمالي جنوبي كره زمين جنبشنسبتاً مختصر و نامنظمي دارد. همچنين ساعت‌هاي بسيار دقيق نشان مي‌دهند كهطول روزها به طور بسيار ملايمي تغيير مي‌كند.
البته به عقيده بسياري ازصاحب نظران اين طولاني شدن ملايم روزها به دليل زياد شدن جزر و مدهاي انرژي محرك گردش زمين است. البته اساس جزر و مدهاي دريا به واسطه كشش نيرويجاذبه ماه است.‏خوشبختي بشري كه روي زمين زندگي مي‌كند در اين است كه زمينتندتر نمي‌چرخد وگرنه وقتي كه نيروي گريز از مركز از نيروي جاذبه بيشتر مي‌شد زمين و تمامي متعلقاتش در فضا پخش مي‌شدند. ‏
دسته ها : آيا ميدانيد؟
يکشنبه 1393/1/24
- كره زمين با سرعت 5/18 مايل در ثانيه بهدور خورشيد در حال حركت است. همانند تمامي اجسام ديگري كه در مدارهاي هيأت، حركت و راهشان از قوه ميل به مركز پيروي مي‌كنند درست همانند پوست حلزون بسيار بزرگي كه روي يك نخ نامريي قرار داشته باشد.همان طور كه كره دور مي‌شود نيروي ميل به مركز به وسيله كشش نيروي جاذبه زمين بين خورشيد و كره زمين ايجاد مي‌شود. اگر كره زمين از دور زدن باز بايستد روي خورشيد سقوط خواهد كرد. ‏
خوشبختانه در فضا بخار آن قدر وجود ندارد كه گردش زمين را آهسته كند و فقط از اندازه مدار زمين به طور بسيار ملايمي كاسته مي‌شود.‏

دسته ها : آيا ميدانيد؟
يکشنبه 1393/1/24
- حتي عجيب‌تر اين كه فاصله كرات مختلف ازخورشيد از نظر رياضي به وسيله يك معادله ساده با هم نسبت دارند و به نام قانون «باد» ناميده مي‌شود. البته ممكن است اين فقط يك تصادف و اتفاق باشد يا احتمال دارد رابطه با مبدأ اصلي منظومه شمسي داشته باشد.

-در اينجا دو تئوري اصلي به وجود مي‌آيد يكي اين كه يك رشته طولاني از بخار داغ به وسيله نيروي جاذبه سياره ديگري كه از نزديكي خورشيد مي‌گذشته از خورشيد جدا شده و پايين افتاده است سپس بهتدريج بخار داغ، خنك و منقبض شده و تبديل به گلوله‌هاي جامدي شده است كه همان كرات هستند.

دسته ها : آيا ميدانيد؟
يکشنبه 1393/1/24
- داگر چه ستاره شناسان و سياره شناسان چندين تئوري درباره چگونگي بوجود آمدن زمين و بقيه سيارات منظومه شمسي ارائه داده‌اند ولي هنوز شك و ترديد فراواني در رابطه با مبدأ تشكيل زمين وجود دارد.
هر كدام از اين تئوري ها بايد شامل اين واقعيت باشد كه تمامي سياره‌هاي بزرگ‌تر در مدار دايره مانندي در اطراف خورشيد گردش مي‌كنند و اين مدارها تقريباً در يك سطح نزديكهم قرار مي‌گيرند. حقيقت ديگري كه بايد توضيح داده شود اين است كه تمامي كرات در يك جهت به دور خورشيد مي‌چرخند و آن در جهتي است كه خورشيد به تناوب دور مي‌زند.
دسته ها : آيا ميدانيد؟
يکشنبه 1393/1/24
-زمين در مقايسه با كائنات يك كره جوان و جديد است با اين حال زمين حدود 5/4 هزار ميليون سال عمر دارد. كشف اين موضوع از بررسي‌هاي انجام شده توسط راديواكتيو كه در تعيين عمر سنگ‌ها از آن استفاده مي‌شود، به دست آمده است.تمامي عناصر راديواكتيو همانند اورانيوم كه براي عكس العمل تعيين شده به كار مي‌رود، به عناصر مختلف در ميزان ثابتي، تغيير شكل مي‌دهند.
به وسيله اندازه گرفتن اين دو، يعني مقدار عنصر راديواكتيو اصلي و عنصر راديواكتيو تغيير شكل يافته، مي‌توان عمر تشكيل سنگ را حساب كرد. قديمي‌ترين سنگ‌هايي كه تا كنون به دست آمده‌اند حدود 3 هزار ميليون سال عمر داشته‌اند ولي به طور يقين زمين سال‌هاي طولاني قبل از اين كه سطح سنگ‌ها شروع به تشكيل يافتن كنند، وجود داشته است.
دسته ها : آيا ميدانيد؟
يکشنبه 1393/1/24
- خورشيد را 9 سياره احاطه كرده‌اند كه دربين آنها كره زمين از نظر فاصله با خورشيد، سومين كره است و از چهار سيارهداخلي بزرگ‌تر است.از پنج سياره بيروني، چهار تاي آنها از كره زمين بزرگ‌تر هستند. زمين در مداري گردش مي‌كند كه هيچ وقت از 5/91 ميليون مايل به خورشيد نزديك‌تر نمي‌شود و از 5/94 ميليون مايل دورتر نمي‌شود.

 

جالب‌تر اينجا است كه اين مدار تقريباً دايره مانند است و اگر غير از اين بود زندگي روي كره زمين غير ممكن مي‌شد زيرا حيوانات و گياهان در زمستان از سرما يخ مي‌زنند و در تابستان از گرما كباب مي‌شدند. ‏

دسته ها : آيا ميدانيد؟
يکشنبه 1393/1/24

آيا مي دانيد ....بهترين شب در قرآن  شب قدر است.

آيا مي دانيد ....بهترين ماه  در قرآن ماه رمضان  است.

آيا مي دانيد ....بهترين سوره قرآن  يس است.

آيا مي دانيد ....سوره حمد  به مادر قرآن معروف است.

آيا مي دانيد ....سوره فجر به سوره امام حسين (ع)  معروف است.

آيا مي دانيد ....بهترين خوردني كه در قرآن ذكر شده عسل ميباشد.

آيا مي دانيد ....بهترين نوشيدني كه در قرآن به آن اشاره شده است شير مي باشد.

آيا مي دانيد ....درقرآن مجيد پانزده آيه سجده دار وجود دارد كه بعد از شنيدن يا خواندن چهار آيه آن سجده واجب مي شود وبايد سجده كرد، يازده آيه ديگر سجده مستحبي است،يعني اگر سجده نكني هم اشكالي ندارد.
سجده هاي واجب
1- آيه 15 سوره سجده (الجُرُزْ و يا اَلْمَضاجِعْ)
2- آيه 37 سوره فصلت
3- آخرين آيه سوره نَجم
4- آخرين آيه سوره عَلَقْ.
دسته ها : آيا ميدانيد؟
شنبه 1393/1/23
آيا مي دانيد ....آيه  282 سوره بقره بزرگترين آيه قرآن است.

آيا مي دانيد ....عظيم ترين آيات  بسم الله الرحمن الرحيم مي باشد.

دسته ها : آيا ميدانيد؟
شنبه 1393/1/23
آيا مي دانيد ....كوچكترين سوره قرآن كوثر مي باشد.

آيا مي دانيد ....بهترين آيه،  آيه الكرسي است.

دسته ها : آيا ميدانيد؟
شنبه 1393/1/23
آيا مي دانيد ....قرآن 30 جز  دارد.

آيا مي دانيد ....بزرگترين سوره قرآن بقره است.
دسته ها : آيا ميدانيد؟
شنبه 1393/1/23
آيا مي دانيد ....قرآن 114 بسم الله الرحمن الرحيم دارد.

آيا مي دانيد ....قرآن داراي 120 حزب مي باشد.
دسته ها : آيا ميدانيد؟
شنبه 1393/1/23

آيا مي دانيد .... قرآن داراي 114 سوره است.

آيا مي دانيد ....قرآن داراي  6236  آيه است.
دسته ها : آيا ميدانيد؟
شنبه 1393/1/23
 • آيا مي دانستيد ايتاليايي ها به ميكي موس مي گويند توپولينو؟

 • آيا مي دانستيد آرماديلوس كه نوعي گوركن است 4 بچه بدنيا مي آورد كه هر 4 تاي آنها دختر هستند؟

 • آيا مي دانستيد بيشترين زمان پرواز يك مرغ 13 ثانيه بوده است؟

دسته ها : آيا ميدانيد؟
شنبه 1393/1/23
 • آيا مي دانستيد خرگوش شيرين بيان دوست دارد؟

 • آيا مي دانستيد الفباي زبان هاوايي شامل 12 حرف بيشتر نيست؟

دسته ها : آيا ميدانيد؟
شنبه 1393/1/23
 • آيا مي دانستيد 8 درصد از افراد يك دنده اضافي دارند؟

 • آيا مي دانستيد آيا مي دانستيد 85 درصد از زندگي گياهي در اقيانوس ها جريان دارد؟

دسته ها : آيا ميدانيد؟
شنبه 1393/1/23
 • آيا مي دانستيد بيشتر رژ لب ها حاوي فلس (پولك ) ماهي هستند؟

 • آيا مي دانستيد ليمو از توت فرنگي قند بيشتري دارد؟

دسته ها : آيا ميدانيد؟
شنبه 1393/1/23
 • آيا مي دانستيد يك خرس 42 دندان دارد؟

 • آيا مي دانستيد چشم يك شتر مرغ از مغزش بزرگتر است؟

دسته ها : آيا ميدانيد؟
شنبه 1393/1/23
 • آيا مي دانستيد بدون مخلوط شدن غذا با بزاق دهان نمي توانستيد مزه آن را بچشيد؟

 • آيا مي دانستيد به طور متوسط افراد در 7 دقيقه به خواب مي روند؟

دسته ها : آيا ميدانيد؟
شنبه 1393/1/23
 • آيا مي دانستيد 11 درصد از مردم دنيا چپ دست هستند؟

 • آيا مي دانستيد بيشترين تعداد زاد ولد ها در ماه آگوست رخ مي دهد؟

دسته ها : آيا ميدانيد؟
شنبه 1393/1/23
X